Нагадуємо, що 13-14 липня 2023 року відбулась знакова подія. За сприяння IFAW, Українського Центру реабілітації рукокрилих, «Ведмежого притулку Домажир» та БО «МБФ «Збережи дикість» було проведено конференцію «Порятунок і реабілітація диких тварин в Україні» за участю спільноти сфери реабілітації диких тварин в Україні.

Сьогодні, ми публікуємо текст резолюції, підписану учасниками конференції.

Сподіваємось, ця резолюція стане одним із суттєвих кроків для реалізації спільних ініціатив та підвищення фахового рівня. Вдячні членам конференції за співпрацю! Завжди раді бачити колег на таких заходах та в нашому Ведмежому притулку Біла скеля.

РЕЗОЛЮЦІЯ КОНФЕРЕНЦІЇ
«ПОРЯТУНОК І РЕАБІЛІТАЦІЯ ДИКИХ ТВАРИН В УКРАЇНІ»

Місце складення документа: ВЕДМЕЖИЙ ПРИТУЛОК Домажир, вул. Ведмежий Край, 1, с. Жорниська, Яворівський район, Львівська область, Україна
Учасники прийняли за дату складення документа: 14.07.2023 р.
Учасники:

  • розуміючи нагальну катастрофічну ситуацію з дикими тваринами, що потребують допомоги, на тлі повномасштабного вторгнення росії і відповідних екологічних та соціальних наслідків;
  • підкреслюючи актуальність розвитку центрів порятунку та реабілітації диких тварин та ініціатив з розвитку мережі організацій, волонтерів та інституцій для захисту тварин;
  • прослухавши доповіді учасників із загальних принципів роботи центрів порятунку та реабілітації диких тварин та обмінявшись досвідом у сфері методології і особливостей порятунку та реабілітації диких тварин;
  • враховуючи велику кількість наявних проблем в Україні, як в законодавчому полі, так і у сфері практичного застосування норм утримання диких тварин, а також нові проблеми, що виникли або поглибились під час повномасштабної війни,

затвердили Резолюцію:

1 Назріла ситуація з необхідністю впровадження єдиних стандартів та/або ліцензування організацій, що оперують проектами з порятунку та реабілітації диких тварин. Навіть взаємні перевірки колективом фахівців матимуть позитивний вплив.
Запровадити дозвіл у формі ліцензії на відповідальне утримання чіпованих та ідентифікованих диких тварин юридичними особами, які належним чином зареєстрували утримання диких тварин як свій офіційний вид діяльності. Це поставить поза законом утримання та розведення диких тварин приватними особами в Україні та значно сприятиме ефективному вирішенню проблеми торгівлі дикими тваринами та їх неконтрольованого розведення.

2 До списку підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі охорони навколишнього природного середовища в особливий період, наразі не відносяться зоологічні парки та регіональні центри порятунку та реабілітації диких тварин, тож закликаємо Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України внести зміни до Критеріїв з визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для національної економіки в галузі навколишнього природного середовища в особливий період та внести до їх переліку зоологічні парки та регіональні центри порятунку та реабілітації диких тварин.

3 Критично необхідна підтримка держави у розбудові карантинних центрів для диких тварин, вилучених з невідповідних умов чи врятованих з природного середовища від дії стихійного лиха або антропогенних факторів.

4 Є нагальна потреба в організації державної або комунальної служби порятунку диких тварин у надзвичайних ситуаціях в населених пунктах або наданні відповідних повноважень чи впровадженні ліцензування таких служб на основі існуючих громадських ініціатив.

5 Вважаємо актуальним створення платформи для співпраці, як фундаменту для майбутньої асоціації чи спілки з наступною інформацією: перелік і мапа притулків, їхні технічні можливості та спеціалізація, плани спільних заходів та ініціатив, запити, консультації, співпраці у плануванні та реалізації природоохоронних, просвітницьких проектів, в тому числі в рамках грантових програм тощо.

6 Вважаємо актуальним та важливим розвивати соціальні програми на базі окремих проектів відповідних технічних можливостей для таких категорій осіб, як ті, що потребують реабілітації, а також просвітницького та виховного і корекційного характеру.

7 Закликаємо всіх, хто ініціює зміни в законодавстві або приймає участь в розробці законодавчих актів у сфері добробуту тварин, витратити час не лише на роки лобіювання, але й на аналіз пропонованих ініціатив з точки зору практиків та експертів у питаннях щодо диких тварин. Платформа співпраці учасників цієї конференції може бути базисом для такого аналізу та обговорення.

8 Є запит на розвиток адвокації в сфері захисту тварин. Проекти з порятунку готові надавати експертну допомогу і сприяти залученню колег та партнерів для адвокації та впровадження сучасних світових практик.

9 Закликаємо підтримати зареєстровані законопроекти, що подані на розгляд: Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань захисту тварин від жорстокого поводження у розважальній діяльності (від 21.04.2021 №5409), Проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо захисту морських ссавців і чужорідних видів акул (від 13.04.2021 №5366), а також Проект Закону про території Смарагдової мережі (від 04.12.2020 №4461).

10 Пропонуємо розвивати систему тренінгів (з лікування, реабілітації, підвищення благополуччя, розвитку стандартів безпеки тощо) для підвищення кваліфікації на горизонтальному рівні в рамках обміну досвідом між притулками та організаціями відповідної компетенції. Також учасники відкриті до пропозицій від державних установ (наукових інститутів, адміністрацій міст тощо) та загалом організацій поза сферою утримання диких тварин в питаннях можливого співробітництва.

11 Закликаємо уряд і його органи влади:
11.1 розробити, впровадити та вести актуальний облік диких тварин, які утримуються у стані неволі та напіввільних умовах за принципом «єдиного вікна»;
11.2 посилити відповідальність за утримання диких тварин у невідповідних умовах;
11.3 посилити контроль за виконанням законодавства щодо обігу, розмноження та утримання диких тварин у стані неволі та напіввільних умовах
11.4 з урахуванням громадської думки розробити порядок видачі дозволів на постійне утримання диких тварин у неволі.