Автори: Марина Шквиря, Єгор Яковлєв

Навесні 2021 року Ясногородська страусина ферма придбала у перекупника диких тварин п’ятьох ведмежат, трьох левенят та маленького леопарда. Небайдужа відвідувачка ферми, Юлія Шаповаленко опублікувала 28 березня звернення до зоозахисної організації UAnimals з проханням втрутитись, оскільки дитинчат хижаків жорстоко експлуатували для фото з відвідувачами 1 2. Впродовж дня десятки людей хапали малюків на руки і змушували позувати. А на ніч їх закривали в сарайчику. Годували солодощами (ведмежат – пряниками із молоком) та іншими шкідливими продуктами.

Малюків змушували до контакту та утримували у неприйнятних умовах. Джерело: мережа Instagram from Meta

Майже два місяці тиску громадськості 3 знадобилось, щоб зламати ситуацію та змусити власників віддати наприкінці травня більшість тварин (леопард, на превеликий жаль, не дожив одну-дві доби до порятунку), які тільки завдяки небайдужості свідомих людей уникли загибелі.

Ми прийняли пятьох ведмежат. У нас вони отримали ветеринарну допомогу і трохи відновились. Левенят забрав на утримання БО «Міжнародний благодійний фонд «Порятунок диких тварин», що належить Наталі Поповій. Відео про їх порятунок можна подивитись нижче.


Що нам відомо про походження ведмежат?

Папай та його сестра народились 28 січня 2021 року в Менському зоологічному парку загальнодержавного значення. Аска та два її брати народились 10 січня 2021 року в приватному звіринці «Фельдман Екопарк» 4. Всіх пятьох ведмежат свідомо відлучили від матерів у віці двох місяців, що є жорстокістю до тварин, травмує їм психіку та нівечить життя, оскільки матері-ведмедиці виховують ведмежат і вчать їх бути ведмедями впродовж двох, а навіть і трьох років.


Як склалась їх подальша доля?

Сестра Папая, Дженні та брати Аски, Тобі та Моріс 06 липня переїхали до наших чудових партнерів на Львівщину, ВЕДМЕЖОГО ПРИТУЛКУ Домажир, де і живуть нині 5. Ми їх супроводжували та консультували персонал щодо виховання малюків.

Папай та Аска залишись у Ведмежому притулку Біла скеля. Реабілітація ведмежат справа важка та марудна, проте цікава. Ми відгодовували їх та корегували поведінку, докладали зусиль задля їх адекватного фізичного розвитку та наскільки вміли, вчили бути ведмедями. Нарешті, справжньою маленькою перемогою став момент, коли вони власнолап вирили свій перший барліг.


Повномасштабна агресія росії проти України замазала усі досягнення та плани у чорний колір. На дев’ятий день із початку вторгнення ми були змушені евакуювати тварин до ВЕДМЕЖОГО ПРИТУЛКУ Домажир і 05 березня ми були на місці 6.

Для нашої команди хороше благополуччя тварин знаходиться у пріоритеті незважаючи на особисті прихильності. Тому в найближчі дні ми вирішили прийняти пропозицію німецьких колег передати Папая та Аску до Альтернативного парку ведмедів Ворбіс у Німеччині 7. Закипіла організаційна робота, наші сміливі друзі рушили із Німеччини до України і вже надвечір 16 березня ведмежата живі та здорові скінчили мандрівку довжиною 1700 кілометрів.

Команди «Ведмежого притулку Домажир», БО «Фонд для Ведмедів», ЛКП «Лев» та МБФ «Збережи дикість» у день відправки тварин до НІмеччини, 15 березня 2022 року

Спостерігати за життям Папая та Аски ви можете на сайті Альтернативного парку ведмедів Ворбіс та їх соціальних мережах.


Історія Папая та Аски, насправді, є виключенням завдяки щасливому збігу обставин, небайдужості та кропіткій наполегливій праці багатьох людей. На жаль, ведмежата розпочали типовий шлях ведмедя в неволі на пост-радянському просторі. Цих тварин важко вбити поганим утриманням, вони швидко набирають вагу та стають небезпечними для господарів і відлік терміну заробляння на їх експлуатації йде на місяці. Тому, власники позбуваються їх в кінці сезону небагатьма можливими способами: через вбивство або забій на делікатеси; перепродажем звіринцям, циркам або на контрольно-випробувальні станції. Якщо ж позбутися тварин у власників бракує рішучості, тварини проводять решту життя зі зруйнованою психікою та здоров’ям у малесеньких вольєрах, збудованих навколо них із різного сміття.

Ми висловлюємо щиру подяку усім, хто долучився та допоміг «зламати колесо» у їх випадку.


Використані джерела

  1. 1. https://www.facebook.com/juliya.shapovalenko/posts/pfbid02zvdtqpLU1RTPC5UYWuuoYVNNjiyzP3ERMwfU6Lk9grQFnBdrz7h39Aoa7Sbj2oEbl ↩︎
  2. 2. https://www.facebook.com/UAnimals.official/posts/pfbid02v3ZgcW4dfzkxufZ7TRJGteuPQHzzWGXLaBTdtaXLDuiVfmqTP3DLaxzW1XdRwxgpl ↩︎
  3. 3. https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=137076698425932 ↩︎
  4. 4. https://www.facebook.com/FeldmanEcopark/posts/pfbid031iwb9kLudzbsEXn5a3EAsPjtSfLi7DeyWpfaN4V6CNjwEgM62dE7E6SNM5bEuB8al ↩︎
  5. 5. https://www.bearsanctuary-domazhyr.org/ua/our-stories/success-stories/rescue-jenny-toby-and-moris ↩︎
  6. 6. https://youtu.be/D5UgMRaf0fA ↩︎
  7. 7. https://www.facebook.com/watch/?v=442232194340787 ↩︎